ARA
 
2023202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
ARCHIPRIX-TÜRKİYE 2013 BAŞLIYOR

ARCHIPRIX – TÜRKİYE 2013’e başvurular başlıyor

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 18 yıldır düzenlenen ARCHIPRIX – Türkiye  2013’e katılım için başvurular başladı.

Türkiye’deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak özendirici ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve genç mimarları ve mimar adaylarını mesleki ortam içinde bir araya getirerek mimarlık üzerine düşünmeye ve tartışmaya yönlendiren ARCHIPRIX - Türkiye yarışmasında bugüne kadar 36 üniversiteden 1146 öğrenci diploma projelerini sergiledi ve bir araya geldi.

Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli tarafından kurulan ARCHIPRIX - Türkiye bu yıl 18. kez gerçekleştirilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Serra’nın ana sponsorluğu ile, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin tüm mimarlık okullarından katılım olması hedefleniyor.

2012–2013 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılabilinen Yarışmanın son başvuru tarihi 10.Eylül.2013 Başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıklarından veya www.archiprixturkiye.org adresinden elde edilebilecek.

Katılan projelerin dijital olarak yollanacağı yarışmada panoların baskısı ARCHIPRIX-Türkiye tarafından yapılacak, posta ve baskı ücreti ödenmeyecek, panolar aynı malzeme ve eş kalite ile sunulacak.

Kadın mimarların mesleğe ve mimarlık ortamına olan katkılarını vurgulamak üzere, kadın üyelerden oluşan 2013 yılı Jürisi’nde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Esin Boyacıoğlu, Ece Ceylan Baba, Hatice Üsküdar Özer, Ekin Çoban Turhan, ve uluslararası düzeyde ortaya koyduğu nitelikli mimari projelerle tanınmış Amerikalı Mimar Victoria Meyers yer alacak. Dürrin Süer ve geçen yılın birincilik ödülünü alan Emre Özdemir yedek üye olarak jüri değerlendirmelerine katkıda bulunacak, yarışmanın raportörü ise Mehmet Onur Yılmaz olacak. Dereceye giren projelerin sahiplerinin yanı sıra bu yıl iki mimar adayı daha ödüllendirilecek. İkinci kez verilecek olan “Sürdürülebilirlik” ödülünün seçiminde Sürdürülebilirlik danışmanı Mert Ayaroğlu jüriye destek olurken, Serra Özel Ödülü kapsamında bir yarışmacı uluslararası mimarlık ortamını yerinde görmek üzere “Hollanda Mimari Gezisi” kazanacak.

           

ARCHIPRIX – Türkiye 2013’ün bir araya getireceği genç mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında Ankara’da düzenlenecek olan ödül töreninde alacaklar. Tören öncesi jüri üyesi Victoria Meyers tarafından bir konuşma ve sunum yapılacak. Sunumun ardından ise jüri üyeleriyle yarışmacıların ve izleyicilerin tartışmasına olanak tanıyan bir Kolokyum düzenlenecek. Kolokyum, Jüri’nin değerlendirme sürecine ilişkin açıklamaları, gözlemleri ve yorumları ile başlayacak, ardından ödül alan proje sahiplerinin projelerini sunmaları ve Jüri, katılımcı ve izleyicilerin değerlendirmeleri, görüşleri ve soruları ile sürecek.

Katılan tüm projelerin yer aldığı sergi ise tören süresince ve Aralık ayının 6-15 tarihleri arasında TSMD Mimarlık Merkezinde gezilebilecek, tüm projelere web sitesi aracılığıyla ulaşılabilecek. Katılan tüm projeler kitap haline getirilecek. Ödül alan projeler ise YAPI Dergisinde yayımlanacak.

 JÜRİ

Esin Boyacıoğlu
Ece Ceylan Baba
Hatice Üsküdar Özer
Ekin Çoban Turhan
Victoria Meyers
Mert Ayaroğlu (sürdürülebilirlik Danışmanı)
Dürin Süer (yedek)
Emre Özdemir (yedek)
RAPORTÖR
Mehmet Onur Yılmaz
ÖDÜLLER
Serra Birincilik Ödülü:     5.000 TL
İkincilik Ödülü:             3.500 TL
Üçüncülük Ödülü:          2.500 TL
Mansiyon (3 adet):          2.000 TL (Her biri için)
Sürdürülebilirlik Ödülü: 2.500 TL
Serra Özel Ödülü: Hollanda Mimari Gezisi
YARIŞMA TAKVİMİ
Son Başvuru Tarihi :                                  10.Eylül.2013
Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Kolokyum : 6.Aralık.2013
TESLİM ADRESİ
Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı,
Fıskiye Sokak No:4/A Gaziosmanpaşa-Çankaya / ANKARA
Telefon:  0 312 446 41 94
E-posta:   [email protected]