ARA
 
2023202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERArchiprix Türkiye 2009 yarışmasının ödülleri, 5.Aralık.2009'da, Ankara Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde yapılan törenle sahiplerine verildi.

Archiprix'in "Sessiz" Gençleri ...

Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 14. sü düzenlenen Archiprix Türkiye yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni Ankara'da yapıldı. Törene, Jüri'nin tam kadro katıldığı bir kolokyum ve Jüri üyelerinden Japon mimar Sou Fujimoto'nun konferansı eşlik etti. Ödül töreni programına gösterilen yoğun ilgi içinde, genç mimarların ve öğrencilerin ağırlıkta olduğu gözlendi. Archiprix yeniden biraraya gelme fırsatı bulan çok sayıda mimar ve mimarlık öğrencisi arasında, Ankara'daki iki mimarlık okulunun öğrenci ve eğitmenlerinin azlığı dikkat çekti. Ödül töreninde ayrıca Archiprix Türkiye 2009’a katılan tüm projelerin ve jüri üyelerinin projelere ilişkin görüşlerinin de izlenebildiği yarışma katalogu da misafirlerin beğenisine sunuldu.

Programın ilk bölümü, jüri ile yarışmacıların görüş alış-verişinde bulunmalarını sağlayan 'kolokyum'du. Archiprix Türkiye programı çerçevesinde, 1996'dan sonra 2. kez gerçekleştirilen kolokyumda, ilkinin aksine yarışmacılardan ziyade jüri üyeleri ve yarışmacı olmayan deneyimli mimarlar söz aldılar ve tartışmaları sürüklediler. Konuşmacılar, mimarlık eğitimine, yarışma geneline ve özelde bazı projelere dair görüşlerini dile getirirken, yarışma katılımcılarını tartışmaya çekmeye yönelik 'kışkırtıcı' bir uslup kullandılar. Konuşmaların önemli bir bölümü, projeye yaklaşımı ile ayrışan katılımlardan biri olan 2. ödülün üzerinde yoğunlaştı. Birçok konuşmacı tarafından vurgulanan, yarışma kitabının kalitesi konusundaki övgüler, organizasyon ekibini sevindirdi. Kolokyumu, yarışma raportörlüğünü de üstlenen Mehmet Onur Yılmaz yönetti.

Sou Fujimoto'nun İstanbul'dan sonra Ankara'da yinelediği "İlkel Gelecek" başlıklı konferansıyla tanıttığı eserleri ve yaklaşımları, geniş beğeni topladı. Fujimoto, Archiprix Türkiye 2009 yarışmasında karşılaştığı projelerin sergilediği düzeyden çok etkilediğini yeniden vurgulayarak, konuşmasına 2. ödülü kazanan proje üzerinden, "...bazen bir projeye başlama biçiminiz, binayı nasıl bitirdiğinizden daha önemli olabilir" değerlendirmesini yaparak başladı.

14. Archiprix Türkiye 2009 yarışması ERT İnşaat, HGG İnşaat, Garanti Emeklilik, Arlight Aydınlatma, Bahar Aydınlatma, Tasarım Yayın Grubu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çankaya Belediyesi’ nin değerli katkıları ile gerçekleşti.


DOĞAN HASOL, 1. ÖDÜLÜ ONUR AKIN'A VERDİ / YTÜ MEZUNU


JURİ
ÖDÜLLER
ÖDÜL KAZANANLAR
PROJELER
FOTOĞRAFLAR