ARA
 
2023202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERTürkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere ÇimSA ana sponsorluğunda, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı işbirliğinde bu yıl onbeşinci kez düzenlenen Archiprix-Türkiye Yarışması'nın kazananları, bu akşam (9 Aralık 2010) YEM'de gerçekleşen kolokyumu takiben yapılan törende ödüllerine kavuştu.

Türkiye’deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturan, yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten Archiprix yarışmasında bu yıl, Türkiye’nin dört bir yanındaki 20 üniversiteden 106 diploma projesi yarıştı. İnsanlığın bilgisini İstanbul'da depolamak için tüm kitapların arşivleneceği "Yüce Zaman Kapsülü" projesi ile İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu Ege Özgirin, birincilik ödülü olan "ÇimSA Beyaz Çimento Ödülü"nün bu seneki sahibi oldu.

ÇimSA ana sponsorluğunda ve Blum alt sponsorluğunda düzenlenen yarışmanın ödül töreni 9 Aralık 2010 Perşembe günü, saat 18:30’da Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlendi. 

Jüri üyeleri Alişan Çırakoğlu, Umut İyigün, Şevki Pekin, Julien De Smedt ve M. Arif Suyabatmaz'ın katıldığı, yarışmaya başvuran projelerin değerlendirildiği kolokyum ile başlayan etkinlik, ödül töreni ve yarışmaya katılan tüm projelerin izlenebileceği sergi açılışı ile devam etti. Ayrıca, YEM Yayın tarafından hazırlanan ve tüm projelerin yer aldığı yarışma katalogu da ödül törenine katılanlara hediye edildi. 

Banu Durmuşoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleşen kolokyumda, yarışma sürecine ilişkin görüşlerini dile getiren jüri üyeleri, Türkiye'deki profesyonel üretim ile karşılaştırıldığında, yarışmaya katılan öğrenci projelerinin ne kadar önde olduğunun altını çizdiler.

Yarışmada birinciliğe değer görülen projenin oybirliği ile değil, oy çokluğu ile seçildiğine değinilen kolokyumda; kavramsal yönünün ağır basması nedeniyle dinleyiciler tarafından eleştirilen proje, yine jüri üyeleri tarafından savunuldu. Mimarlık projelerinin 'kavramsal' ve 'yapısal' olarak ikiye ayrılamayacağını vurgulayan jüri, Ege Özgirin'in projesinin, günümüz koşullarında, geleceği ve insanlığı sorgulayan ve sorgulatan bir proje olarak diğerlerine göre daha sağlam bir konsepte dayandığı konusundaki fikirbirliğini yineledi.

Konuşmacılarının ardından söz alan YEM Yönetim Kurulu Başkanı ve Archiprix-Türkiye Grubu Üyesi Doğan Hasol da, öğrenci projelerinin piyasada uygulanan projelere nazaran daha nitelikli olmasını, öğrencilerin işvereninin akademisyenler olması ile açıkladı. Hasol, eleştiri oklarına maruz kalan birinci projeyi savunarak; "Mimar öğrenciyken uçmazsa, mesleki hayatta zor uçar. Bırakın okuldayken biraz uçulsun" dedi. 
 
Kolokyumun ardından ödül törenine geçildi. Ödüllerin tesliminden önce, Archiprix-Türkiye'nin gerçekleşmesi için desteklerini esirgemeyen iki kurumun temsilcileri; Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı Genel Sekreteri Aslı Özbay ve ÇimSA Pazarlama Müdürü Önder Kırca sırayla söz alarak, mimarlık mesleğine adım attıkları yılda öğrencilere sağladığı teşvik ile son derece önemli bir görev üstlenen Archiprix Yarışması'na verdikleri destekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

“Yüce Zaman Kapsülü" (Grand Time Capsule) projesi ile Archiprix-Türkiye 2010 birincilik ödülü "ÇimSA Beyaz Çimento Ödülü"ne değer görülen Ege Özgirin (İstanbul Teknik Üniversitesi), ödülünü ÇimSA pazarlama Müdürü Önder Kırca'nın elinden aldı.

Yarışmanın ikincisi Tülin Meydan'a (Uludağ Üniversitesi) ödülünü jüri üyesi Şevki Pekin takdim etti. 

Yarışmanın üçüncüsü Zeynep Şahin'in (İstanbul Teknik Üniversitesi) ödülünü ise Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı Başkanı Selim Vanlı verdi.

Archiprix-Türkiye 2010'da eşdeğer mansiyona değer görülen Ahmet Erdem Tüzün (İstanbul Teknik Üniversitesi), Nursev Irmak Demirbaş (İstanbul Teknik Üniversitesi) ve Erman Özdemir'e (İstanbul Teknik Üniversitesi) ödüllerini jüri üyesi Julien de Smedt sundu.

Teşvik ödülü kazanan Selin Babayiğit (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi),  Efe Emre Usman (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ve Ali Sakal (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) ise ödüllerini Blum Genel Müdürü Tülin Çer'in elinden aldılar.

Birincilik ödülünü kazanan öğrencinin mezun olduğu üniversiteye verilen Kurum Ödülü ise, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) oldu. İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülen Çağdaş ve İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Hacıhasanoğlu'na ödüllerini YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol takdim etti.

Archiprix-Türkiye 2010 ödül töreni, sergi açılışı ve kokteyl ile sona erdi.  


İlk kez 1996 yılında düzenlenmeye başlayan ve bu yıl 15.'si gerçekleştirilen Archiprix-Türkiye'ye bugüne dek 32 okuldan 974 öğrenci başvurdu ve bu öğrencilerden 122'si yarışmadan ödülle döndü.


JURİ
ÖDÜLLER
ÖDÜL KAZANANLAR
PROJELER
FOTOĞRAFLAR