ARA
 
202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
ARCHIPRIX-TR 2013 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Geleceğin mimarları Archiprix-TR ile belirlendi!

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 18 yıldan bu yana düzenlenen Archiprix-TR ödül töreni 6 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Merkezi’nde düzenlendi. Ödül töreni kapsamında, Türkiye yapı sektörünün de yakından takip ettiği dünyaca ünlü tasarımcı Victoria Meyers de bir konferans verdi.

 

İnşaat sektörünün önde gelen şirketi Seranit Grup eğitime verdiği destekle geleceğin mimarlarının yetişmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Grubun genç seramik markası Serra’nın sponsorluğunda bu yıl 18’incisi Archiprix-TR 2013 ödül töreni 6 Aralık 2013, Cuma günü Ankara’da Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Merkezi’nde  düzenlendi.

 

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 18 yıldan bu yana düzenlenen Archiprix-TR 2013 ödül töreni öncesi, mimarlık dünyasının yakından takip ettiği hanrahanMeyers (hMa) şirketinin kurucu ortağı Mimar Victoria Meyers da bir konferans verdi.

 

Serra sponsorluğunda, Sevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle 1996 yılına bu yana düzenlenen yarışmaya bu yıl 30 üniversiteden toplam 124 proje katıldı.

 

Archiprix-TR, mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak, yapıcı bir rekabet ortamı yaratmayı ve mimar adaylarının da ufkunu genişletmeyi hedefliyor. Yarışma kapsamında bu yıl Serra Özel Ödülü ve Tasarım Kültürü Deneyimleri ödülünü İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Nebahat Mine Tunca kazandı. Özel ödülün sahibi, Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda’ya gerçekleştirilecek bir mimari geziye katılma şansı elde etti.

 

Yarışmanın birincisi ODTÜ’den Murat Aydınoğlu 5 bin TL’lik para ödülünün sahibi olurken, ikinciliği alan İTÜ’den Pınar Erpınar 3 bin 500 TL,  üçüncülüğü alan Bahçeşehir Üniversitesi’nden Ferruh Barış Türe de 2 bin 500 TL para ödülünün sahibi oldu.

 

Her biri 2 bin TL değerinde üç ayrı mansiyonun verildiği yarışmada; İTÜ’den Tuğçe Alkaş, Selçuk Üniversitesi’nden Toprak Yasin Ertaş ve ODTÜ’den Samer Mor mansiyon ödülüne hak kazandılar. Birinci mansiyon ödülünü alan Tuğçe Alkaş ayrıca 2 bin 500 TL değerindeki ‘Sürdürülebilirlik Ödülü’nün de sahibi oldu. 

 

Archiprix-Türkiye’ye özel jüri.

Sektörde de beklenen ve takip edilen yarışmanın jüri üyeleri de alanının önde gelen isimlerinden oluşuyor. Bu özel jüride; Seranit Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ece Ceylan Baba, Doç. Dr. Esin Boyacıoğlu, Y. Mimar Hatice Üsküdar Özer, Y. Mimar Ekin Çoban Turhan, Sürdürülebilirlik Danışmanı Y. Mimar Mert Ayaroğlu ve (hMa) Mimarlık Ofisi’nin kurucu ortağı Victoria Meyers yer alıyor.  Meyers jüri üyeliğinin yanı sıra; ödül töreninden önce; “Architecture and the Natural Reserch Lab: Light/Sound/Wind: Biogenesis” başlıklı bir konferans verdi.

 

Pek çok ödüllü projenin tasarımcısı Victoria Meyers’den ufuk açacak konferans

hanrahanMeyers mimarlar (hMa) şirketinin kurucu ortağı olan Victoria Meyer; pek çok ödüllü projenin temel tasarımcısı olarak tanınıyor. Meyers’in öne çıkan projelerinde kamu kuruluşu binaları, kentsel planlamalar ve yerleşim projeleri yer alıyor. Yüksek Mimarlık diplomasını Harvard Üniversitesi’nden alan ve Lafayette Koleji tarafından verilen Sanat Tarihin / İnşaat Mühendisliği dalında edebiyat fakültesi diplomasının sahipi Meyers, 2009 yılında Buildblok’un ‘Etki Yaratan Kadınlar’ sıralamasındaki on kadın mimardan bir tanesi olmuştur. Kentsel Arazi Enstitüsü Kültürel Miras Ödülü, hMa gerçekleştirdiği çalışmaların tasarım ödülleri ve onur ödülleri imza attığı başarılardan bazıları. Meyers, şu an Artifice Book tarafından 2014 bahar aylarında yayınlanması planlanan ‘Sesin Biçimi’ adlı kitabı üzerinde çalışıyor.