ARA
 
2023202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER

2010 - 2011 Akademik Yılı Jurisi

Jacob van Rijs ( Asıl Juri )
1965 yılında Amsterdam’da doğan, 1990 yılında Delft Teknik Üniversitesini bitiren Jacob van Rijs, 1993’de Winy Maas ve Nathalie de Vries’le birlikte MVRDV’yi kurdu. Erken dönem çalışmaları Hollanda televizyon merkezi Villa VPRO ve WoZoCo evi ile uluslar arası tanınırlık kazandı. Dünyaca bilinen MVRDV projeleri arasında Hannover World Expo 2000 Hollanda Pavyonu, Eindhoven Flight Forum, Matsudai Kültür Merkezi, Japonya’da Gyre alışveriş merkezi, Madrid Mirador Binası, Silodam Binası ve Amsterdam Lloyd Hotel sayılabilir. Güncel projeler ise, Zürich TV Merkezi, Rotterdam Çarşısı, Hollanda, İspanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Amerika ve Çin’de çeşitli konut ve ofis yapıları ile Münih, Chengdu ve New Leyden için hazırladıkları imar planlarıdır. Grubun yapıları mimarlık yayınlarında yer aldı, sergilendi ve çok sayıda uluslar arası ödül kazandı. MVRDV monografik kitapları FARMAX, 1998’de ve KM3, 2005’de yayımlandı. Jacob van Rijs; Delft Teknik Üniversitesi, Amsterdam Mimarlık Akademisi, Rotterdam Mimarlık Akademisi, AA Londra, Cooper Union New York, Teksas Rice Universitesi, Tokyo TN Probe ve Madrid ve Barselona Üniversitelerinde düzenli veya konuk eğitimci olarak ders vermektedir.

M. Ziya Tanalı ( Asıl Juri )
1943 yılında Ankara’da doğdu. 1965 yılında ODTÜ, Mimarlık Fakültesini bitirdi. 1973 yılından bu yana özel bürosunda mimarlık çalışmalarını ve eğitim görevini sürdürüyor. Tasarımını yaptığı çok sayıda projenin bir bölümü, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşmiş bulunmaktadır. Çeşitli eğitim kurumlarında öğretmenlik, meslek kuruluşlarında da yöneticilik yaptı. Eğitimi sırasında ve meslek yaşamı süresince katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı, kurumların mesleki ödülleri ile onurlandırıldı. 2008 Yılında Türkiye Mimarlar Odası Ulusal Ödülleri çerçevesinde Ömür Boyu Büyük Ödül (Sinan Ödülü) ile taltif edildi. Çok sayıda jüri değerlendirme çalışmasında sayısız seminer, panel, sempozyum, konferans, panel tartışması ve seminer çalışmalarına katılmanın yanı sıra; geçici ve daimi komite, danışma, onur kurulu üyeliklerinde bulundu. Mimarlık sanatı, mimarlık mesleği, kültür ve sanat üstüne sunulmuş konuşmaları; dergilerde yayınlanmış deneme ve makaleleri; Sadeleştirmeler, Sevgili Düşünceler, ve Z.Onur ile birlikte yazılmış Modern Sonrası Mimarlık Üzerine Notlar adlı üç kitabı vardır. “Ziya Tanalı” adlı bir monografi çalışması ise Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından yayınlanmıştır.

Özcan Uygur ( Asıl Juri )
1956 yılında Anamur’da doğdu. 1974’de Ted Ankara Kolejinden mezun oldu. 1980 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesinden lisans,1983 yılında lisansüstü diplomalarını aldı. 1986 yılında Semra Uygur ile birlikte Uygur Mimarlık Ltd.’in kurucu ortağı oldu. 1983 yılından beri mimari tasarım çalışmalarını sürdürüyor. Katıldığı yetmişe yakın mimari proje yarışmasında yedisi birincilik otuzyedi ödül ve mansiyon kazandı. Ulusal mimari proje yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı. Ted Ankara Koleji Yerleşkesi ile Mimarlar Odası 2004 Ulusal Mimarlık Ödüllerinde yapı dalı ödülü, Cer Modern Sanatlar Merkezi ile TSMD 2010 yılı tasarım ödülünü aldı.

Y. Kenan Güvenç ( Asıl Juri )
1957 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. 1974-1979 yılları arasında İDMMA (Yıldız Teknik Üniversitesi) ve 1980 -1986 arasında ODTÜ’de mİmarlık eğitimi gördü. 1996-1998 arasında Mimarlar Odasının yayın organı Mimarlık dergisinin Murat Uluğ ile birlikte editörlüğünü yaptı. Gazi Üniversitesi ve 2010 yılına kadar Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak, Girne Amerikan Üniversitesinde konuk olarak dersler verdi. Halen Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde konuk olarak dersler vermektedir. Kurduğu ekiplerle girdiği mimari proje yarışmalarında 3’ü birincilik, biri uluslararası 30’a yakın ödül kazandı. Bunlardan inşa edilen Fethiye Kültür Merkezi ile Gülnur Özdağlar ile birlikte Mimarlık Ulusal Sergisi 2004 Yapı Ödülü aldı. Ulusal ve uluslararası ortamlarda yayınlanmış 60’a yakın makalesi vardır.

Özdihan Gökçe ( Asıl Juri )
1983 Ankara doğumlu. İstanbul Maltepe Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünü 2005 yılında tamamladı. Lisans eğitimi sırasında birçok etkinliğe ve atölye çalışmalarına katılıp çeşitli sertifikalar aldı. 2006'dan beri Ven mimarlık'ta çalışmaktadır. Ven'in birçok ulusal ve uluslar arası projelerinde görev aldı, yarışma projelerine katıldı. Katıldığı İzmir İstinaf Mahkemeleri hizmet binası yarışmasında proje müelliflerindendir. Armed Forces Officers Club in Tripoli, Tripoli Housing, Sousa Urban Planning gibi önemli uluslararası projelerde proje liderliği görevini yürütmüştür.

Arif Künar ( Sürdürülebilirlik Danışmanı )
1989 ODTÜ’den Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun olmuştur. Halen kurucu ortağı olduğu Enerji Şirketi’nde Genel Müdür ve ODTÜ-MATPUM’un da “Enerji ve Çevre Danışmanlığını” yürütmektedir. Binalarda Enerji Yöneticisi Sertifikası, Bina Enerji Kimlik Belgesi Eğitmen ve Uzman Sertifikası’na sahiptir. LEED AP kursuna katılmıştır. Elektrik Mühendisliği, 3E, Yeni Enerji, Yeşil Bina ve BEST Bina Teknolojileri Dergilerinde yayın kurulu üyesi ve yazardır. Enerji, nükleer enerji, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, yüksek performanslı sürdürülebilir “yeşil” binalar ve çevre konularında yayınlanmış 2 kitabı, 3 broşürü, 200’den fazla gazete-dergide ve konferanslarda yayınlamış makalesi-tebliği bulunmaktadır. Yüksek performanslı sürdürülebilir, çevre-iklim dostu ve enerji verimli binalar konusunda 2008 yılında “tasarım ödülü” kazanan ODTÜ-MATPUM”da, ODTÜ de yapılmış olan KIZILAY Ar-Ge Binasında, ODTU-SABANCI-MUĞLA-19 MAYIS Üniversitelerinin ortak olarak hazırlamakta oldukları “İklim Dostu Kampus Projesi”nde, MATPUM tarafından TOKİ Toplu konut Projeleri için “enerji verimli ve çevre dostu” standartlarının geliştirilmesinde uzman olarak yer almış, TEKNOKENT’te yapılacak olan Türk Telekom Ar-Ge Binası yarışmasında jüri üyeliği, GAP Müdürlüğü Urfa Konukevi’nin “yeşil bina” projesinde “enerji ve çevre danışmanlık” görevlerinde bulunmuştur.“Yenilenebilir Enerji, Yenilenebilir Enerji ve Bölgesel Kalkınma, Enerji Verimliliği, Sürdürülebilir Yapılar” konularında; ODTU Şehir ve Bölge Planlama Bölümü master derslerinde sunuşlar yapmış, Mimarlık Fakültesi’nde; "Sürdürülebilir Toplu konutlar ve LEED" konulu tezde jüri üyeliğinde bulunmuştur. Türkiye’nin ilk ve tek LEED PLATINUM Sertifikası’nı alan ESER YEŞİL YÖNETİM BİNASI’nın enerji ve çevre danışmanlığını; Prof. Dr. Haluk Pamir, Prof. Dr. Birol Kılkış, Dr. İbrahim Çakmanus ile birlikte yapmıştır.

Tümay Korucuoğlu ( Yedek Jüri )
Tümay Korucuoğlu 1963 yılında Samsun’da doğdu. 1986 yılında Gazi Üniversitesi, Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 1995 yılına kadar değişik mimarlık ofislerinde çalıştı. 1995-2001 yılları arasında Merih Karaaslan ile birlikte ortak projeler yürüttü. 1986-1989 yılları arasında Mimarlar Odası Mimarlık dergisi yayın komitesi üyeliği, 1995 yılında Serbest Mimarlar Derneği Mimar dergisi yayın komitesi üyeliği yaptı. 1998 yılında Korucuoğlu Mimarlık şirketini kurdu. 2002-2005 yılları arasında Gazi Üniversitesi, mimarlık bölümünde öğretim görevlisi olarak görev aldı. Bugüne kadar katıldığı mimari proje yarışmalarında 6 adedi mansiyon olmak üzere 9 adet ödül aldı.

Ege Özgirin ( Yedek Jüri )
1988 yılında Ankara'da doğdu. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde başladığı mimarlık eğitimini 2010 yılında tamamladı. Mezuniyet projesiyle “Archiprix 2010” yarışmasının birincisi oldu. Öğrencilik hayatı boyunca da çeşitli yarışmalara ve çalıştaylara katıldı.