ARA
 
202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER

2016 - 2017 Akademik Yılı Jurisi

Prof. Dr. Berin F. Gür ( Asıl Juri )

Lisans eğitimini 1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan Berin Gür, aynı üniversite ve bölümden 1991 yılında yüksek lisans, 1999 yılında doktora derecelerini aldı. ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde 1992-1995 yılları arasında araştırma görevlisi; 1995-2002 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalıştı; 2002 yılında yardımcı doçent, 2010 yılında  doçent, ve 2015 yılında profesör oldu. Yunan Devleti Burslar Kurumu (IKY) tarafından verilen Doktora Sonrası Araştırma Bursu ile 2000-2001 yılları arasında Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmasını yaptı. 1992 yılından beri mimari tasarım stüdyolarında lisans eğitimi veren Berin Gür’ün mimari biçim analizi ve kuramı; mimari öncülleri okumak; ve çağdaş mimarlık söylemleri konularında seçmeli dersleri vardır. Mimari tasarım ve kentsel tasarım süreçleri; mimari tasarım eğitimi; mimarlık eleştirisi; ideolojiler ve mimarlık; ideolojiler ve kentsel mekânın üretimi; küreselleşme-yerelleşme süreçleri ve kentsel mekân konularına ilişkin yurt dışı ve yurt içi kitap ve dergilerde yayınlanmış makale ve bildirileri ve ayrıca bu alanlarda lisansüstü tez yürütücülükleri bulunmaktadır. Ayrıca, şu anda TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Berin Gür, Dekan Yardımcılığı gibi çeşitli idari görevlerde de bulunmuştur.


Ali Osman Öztürk ( Asıl Juri )

1965 yılında Ankara’da doğdu. 1987 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı. 1987-1993 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Bölümü tasarım stüdyosunda araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1997 yılına kadar ODTÜ’de, 1998 yılında Gazi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etti. TMMOB Mimarlar Odası, Türkiye Serbest Mimarlar Derneği, ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve Arkitekt Dergisi’nde çeşitli görevlerde bulundu. Mimari proje yarışmalarına katıldı. Ödüller aldı. İlk mesleki deneyimlerin ardından 1997 yılında A Tasarım Mimarlık adıyla kendi firmasını kurdu. Mimarlık ofisinin kurumsal yapısını geliştirici düzenlemeler yaptı. Kamu ve özel sektör için önemli projeler gerçekleştirdi. Ali Osman Öztürk, düzenli olarak sürdürdüğü A Tasarım yurtdışı çalıştaylarında yapı teknolojilerini yerinde inceleme ve bilgilenme konusunda çok kapsamlı geziler düzenledi.Tanınmış uluslararası mimarlık gruplarıyla ortak çalışmalar da yapan Ali Osman Öztürk, çalışmalarını Ankara ve İstanbul ofislerinde sürdürmektedir.Projeleri arasında CEPA Evleri, Bulvar Loft, MESA Koza 66, Park Mozaik, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü(KPF ile), Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi (Gmp Architekten von Gerkan, Marg und Partner ile), Türk Telekom Genel Müdürlüğü, Tepe Prime, Panora,  Antares, Via/Port, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Congresium, Armada ve Gelişimi yer almaktadır. Ali Osman Öztürk’ün proje ve yapılarının yer aldığı kitabı Images Publishing Master Architect Series yayınları arasında basılmıştır. 


Zehra Aksu ( Asıl Juri )

(1966-Ankara) Zehra Aksu 1988 yılında G.Ü.M.M.F. mimarlık bölümünden mezun olmuştur. Mimari tasarım pratiğini ve uygulama çalışmalarını kurucusu ve ortağı olduğu Azaksu Mimarlık ofisinde sürdürmektedir. Mimari tasarım pratiği içinde edinmiş olduğu mimar ve tasarımcı kimliğiyle birlikte tasarım ve ofis yönetimi deneyimlerini etkin görev aldığı sivil toplum kurumlarında geliştirdiği ulusal/uluslararası kadın ve gençlik projelerine aktarmaktadır. 


Tolga Hazan ( Asıl Juri )

Tolga Hazan Karadeniz Teknik Üniversitesi lisans eğitiminin arkasıdan Architectural Association’dan da AA Diploma aldı.Eğitimini tamamladıktan sonra Londra’da çeşitli ofislerde çalışdı. Şu anda Hazan Mimarlığın ortaklarından biri olan Tolga Hazan 2007’den bu yana proje menejerliğinden mimari tasarıma değişen rollerde projeler geliştirmektedir. Mimari pratiği sürecinde katıldığı yarışmalar sonucunda bir çok ödüle layık görülmüştür. Çeşitli Mimari ve Tasarım temalı Seminerlerde konuşmacılık yapmakta, akademik ve profesyonel jürilere katılım göstermektedir. TOBB üniversitesinde 2014’den bu yana Stüdyo 3’ün yürütücülüğünü yapmaktadır. 


Kaan Özer ( Asıl Juri )

1969 yılında İstanbul’da doğdu. TED Ankara Koleji’nden 1987 yılında mezun oldu. Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1992 yılında lisans derecesini aldı. 1993-1995 yılları arasında Mimarlar Odası Ankara Şubesinde çalıştı. 1995 yılında Atölye5 Mimarlık şirketini kurdu.  Atölye5 bünyesinde özel sektör ve kamu kuruluşlarına yönelik yurtiçi ve yurtdışında proje çalışmaları ve uygulama işleri yaptı. Pek çok yarışma projesinde yer aldı, ödüller kazandı, jüri üyelikleri yaptı. Aynı zamanda dönem dönem yarı zamanlı öğretim görevliliği yapmakta olup, İngilizce bilmektedir.


Meriç Arslanoğlu ( Yedek Jüri )

Meriç Arslanoğlu, 2016 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun olmuştur. 2014 yılında "Erasmus" değişim programı ile "Universidade Fernando Pessoa / Porto"da öğrenim görmüştür. 2016 yılında "Archiprix Türkiye" birincilik ödülünü kazanmıştır. Bunun yanında "MimED", "ISMD S.O.S İstanbul", "Red Bull Basement Hatch İstanbul" başta olmak üzere çeşitli yarışmaların ödül gruplarında yer almıştır.  "Experiments in Cinema Festival v12.3 NM/ US" ve "Filmstock Film Festival 2016, AZ/ US" festivallerinde resmi seçkide yer alan "CYCLE" adlı kısa filmin yönetmenlerinden birisidir. Ortak kurucusu olduğu "Gumwörk" tasarım platformu ile çeşitli atölyeler yürütmekte ve mimarlıkta disiplinlerarası yaklaşımlar üzerine kafa yormaktadır. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi "Mimari Tasarımda Bilişim" programında yüksek lisans yapmakta ve "Çırakoğlu Mimarlık" ofisinde çalışmaktadır.