ARA
 
2023202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER

2013 - 2014 Akademik Yılı Jurisi

Atilla Kuzu ( Asıl Juri )

Atilla Kuzu, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık Anasanat Dalı’ndan 1987’de mezun oldu. Redesign şirketinin 5 ortağından biriydi. 1994 yılında Levent Çırpıcı ile birlikte ZOOM TPU (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. Büyük mağaza ve butik tasarımları üzerinde ağırlıklı olarak çalıştı. 1999 yılında  Japonya’nın Asahikawa kentinde düzenlenen “Design with Love Love with Wood” sloganlı IFDA’nın ahşap mobilya tasarımı üzerine düzenlemiş olan yarışmada 44 ülkeden 757 tasarımcı arasında “Taklamakan” isimli oturma tasarımıyla finale kaldı. IFDA’nın 3 yılda bir düzenlediği ahşap mobilya tasarımı yarışmasında (2002) 46 ülkeden 820 katılımcı arasında “Barringer” adlı sehpa tasarımıyla 30 tasarımcı arasına seçildi ve Japonya’da üretilmeye başlandı. Atilla Kuzu, halen büyük mağaza, ofis, hastane, poliklinik ve otel projeleri üzerine çalışmaktadır. 2009 yılında ortağı Levent Çırpıcı’yla iç mimari tasarımını yaptıkları Acıbadem Maslak Hastanesi’yle WAF’ta(World Architectural Festival) “iç mimari tasarım” kategorisinde 16 finalist arasında yer aldı. Barringer’ın ardından 2010 yılında CONDE HOUSE firması için, üretici firmanın isteğiyle “ATILLA” ismi verilen 6 üründen oluşan seriyi tasarladı. Uluslararası YAPI İstanbul 2010 fuarında Aspen Yapı Sistemleri firması için tasarladığı standla “Amacına uygun tasarlanmış Stand” kategorisinde birinci seçildi.

Halen büyük mağaza,ofis, konferans salonu, hastane, poliklinik, otel projeleri üzerine çalışırken, Türkiye’de Nurus, B&T design, 888 Design firmalarına, Japonya’da CONDE HOUSE firmasına mobilya tasarımları verirken İNTEMA için mutfak tasarımı çalışmalarını sürdürmektedir.İNTEMA için 2010 yılında yapmış olduğu ‘’Open’’ serisi ile Elle Decor Edida nın yılın en iyi mutfak tasarımı ödülüne layık görüldü.2010 yılında ‘’Design Turkey’’ yarışmasında 888 firması için yapmış olduğu ‘’ Angle masa’’ ile ev mobilyası kategorisinde ‘’İyi tasarım’’ ödülünü alırken,  Türkiye de 2011 yılında ‘’Elle Decor’’ tarafından düzenlenen ‘’Edida ödüllerinde yılın tasarımcısı seçilmiştir. Halen hastane içmimarisi üzerine birçok projeye ortağı Levent Çırpıcı ile birlikte imza atan Atilla Kuzu 2009 da Acıbadem Maslak, 2011 yılında da LIV Ulus projeleri ile WAF ( Dünya mimarlık festivalinde) İnterior fitout, Health ve Commercial kategorilerinde finale kalmıştır. 2012 yılında Atilla Kuzu’nun Intema Mutfak için tasarladığı Fluido, Elle Decoration Uluslararası Tasarım Ödülleri Türkiye tarafından, En İyi Mutfak kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştür.


Deniz Dokgöz ( Asıl Juri )

1976 yılında Çorum'da doğdu. 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. 2002 yılında yüksek lisansını İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde tamamladı. 2012 yılında doktorasını Dokuz Eylül Üniversitesi'nde tamamladı. Halen Dokuz Eylül Üniversite’nde Yardımcı Doçent Dr. olarak çalışmaktadır. Katılmış olduğu mimarlık yarışmalarında (Ferhat HACIALİBEYOĞLU ve Orhan ERSAN ile birlikte) 7si birincilik olmak üzere 20 ödülü, karikatür ve afiş yarışmalarında 8i uluslararası olmak üzere 18 ödülü bulunmaktadır.


Benedetta Tagliabue ( Asıl Juri )

Instituto di Architettura di Venezia (IUAV)’da mimarlık okuduktan sonra 1994’te Enric Miralles’le birlikte Barselona’da, 2010’da da Şanghay’da uluslararası Mimarlık ofisi EMBT Miralles Tagliabue’yi kuran Benedetta, halen ofisin direktörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. RIBA tarafından “2011 En İyi Uluslararası Binası” ödülünü alan 2010 Shanghai Word Expo’daki İspanya Pavyon’u dahil, Edinburgh Parlemento Binası, Diagonal Mar Parkı, Santa Caterina Pazarı, Campus Universitario de Vigo önemli projeleri arasında yer almaktadır.

Şanghay’da bulunan Fudan Üniversitesi İşletme Okulu, Taiwan ve Taichung ofis kuleleri, Almanya Hamburg’taki Hafencity Kamusal Alanı ve Madrid resmi koruma konutları, EMBT’nin mevcut projelerinden birkaçıdır. EMBT, mimarlık, kamusal alan tasarımı, rehabilitasyon, içmimarlık ve endüstriyel tasarım alanlarında çalışmaktadır. Benedetta’nın kendi bağlamında her zaman özenli şiirsel mimarlığı kamusal mekan ve tasarım alanlarında birçok uluslararası ödüle değer görüldü.

Harvard, Columbia ve Barcelona ETSAB gibi prestijli okullarda ziyaretçi professor olarak yer almıştır. Düzenli olarak mimarlık forumlarında dersler vermekte, Príncipe de Asturias ödülleri gibi dünyanın farklı yerlerinde jüri görevi üstlenmektedir. Edinburgh Napier Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından adına onursal doktora verilmiştir.

RIBA Stirling Ödülü 2005, Ulusal İspanyol Ödülü 2006, Katalan Ulusal Ödülü 2002, Barselona Şehri Ödülleri (2005 ve 2009) ve FAD Ödülleri (2000, 2003 ve 2007) olan Bedenetta, son olarak mimarlığın teori ya da pratiğine uluslararası alanda büyük katkı sunan bir bireye ya da ofise verilen 2013 RIBA Jencks Ödülü’nü almıştır. Benedetta, aynı zamanda, merhum eşi ve ortağı Enric Miralles’in ruhu adına deneysel mimarlığı teşvik etmek amacında olan Enric Miralles Vakfı’nın da direktörüdür.


Ertuğ Uçar ( Asıl Juri )

1971'de Antalya'da doğdu. 1987 yılında Antalya Lisesi'ni bitirdi. Orta Doğu Teknik üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden 1993 yılında mezun oldu. Lisansüstü çalışmalarını aynı bölümde 1998 yılında tamamladı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. Güncel sanat çalışmalarıyla Almanya ve Türkiye'de sergilere katıldı. Çeşitli mesleki ve popüler periyodik yayınlara yazılar hazırlıyor. “Rüya Arızaları” ve “Yalnızlığın 17 Türü” adlarında iki öykü kitabı yayınlandı. 1993'ten 1999'a dek Antalya, Ankara ve İstanbul'daki mimarlık bürolarında çalıştı ve serbest olarak mimarlık yaptı. Bugün profesyonel mesleki yaşamını ortağı olduğu Teğet Mimarlık'ta sürdürmekte. 2006-2007 yılları bahar dönemlerinde Yıldız Teknik üniversitesi Mimari Tasarım derslerinde hocalık yaptı. 2008 bahar döneminde İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde Mimari Tasarım derslerine giriyor.


Ömer Selçuk Baz ( Asıl Juri )

1978 yılında Almanya’nın Nürnberg şehrinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antakya’da tamamladı. Lisans eğitimini 2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi’nde bitirdikten sonra, Viyana Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarına başladı. Öğrenciliği sırasında çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. Yüksek lisans çalışmalarına paralel olarak Viyana’daki Atelier Stelzhammer’de konut ve alışveriş merkezi ağırlıklı çeşitli mimari projelerde yer aldı. 2005 yılında Türkiye’de açılan T.C. Merkez Bankası Bursa Şubesi yarışmasında E. Didem Durakbaşa ile birlikte 1.lik ödülünü kazandı. İstanbul’da Denge Mimarlık Hizmetleri firmasını kurduktan sonra ulusal ve uluslararası proje ve yarışmalar için tasarımlar üretti. 2007 yılında Uluslararası Roland Rainer konut Yerleşimi Yarışması’nda 1.lik ödülü kazandı. 2006-2009 yılları arasında Uludağ Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi’nde jüri üyelikleri yaptı. 2011 yılından bu yana şehir plancısı Okan Bal ile birlikte kurdukları Yalın Mimarlık çatısında çalışmalarına devam ediyor.


Ömer Moltay ( Sürdürülebilirlik Danışmanı )

İstanbul Amerikan Robert Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü ve Hamburg Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2009 senesinde US Green Building Council tarafından verilen LEED AP BD+C (Building Design and Construction), 2010 senesinde BRE tarafından verilen BREEAM International Assessor, 2012 senesinde ise ASHRAE tarafından verilen BEMP (Building Energy Modeling Professional) ve CPMP (Commissioning Process Management Professional) sertifikalarını almıştır.

Sürdürülebilirlik odaklı mimari tasarım, yeşil bina ve enerji verimliliği danışmanlığı ve proje yönetim hizmetleri sunan Mimta EkoYapı'nın kurucu ortağıdır. Türkiye'nin önde gelen inşaat, endüstriyel ve finansal kuruluşlarına sürdürülebilirlik konusunda danışmanlık ve mevcut gayrimenkul stoğu ile yeni inşaat projelerinin yeşil bina sertifikasyonu konusunda hizmetler vermektedir. Rusya'nın ilk LEED sertifikalı ofis binası ve Türkiye'nin ilk LEED Platin sertifikalı ofis binasının yeşil bina sertifikasyon süreçlerinde yer almıştır. Ayrıca ortağı olduğu Mimta Mimarlık çatısı altında gayrimenkul geliştirme projelerinde yöneticilik yapmaktadır.

2011-2012 senesinde ÇEDBİK derneği tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen LEED eğitimlerinde eğitmen sıfatı ile ders vermiştir.


Murat Aydınoğlu ( Yedek Jüri )

1990 yılı Fethiye/Muğla doğumlu olan Murat Aydınoğlu, ilk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra 2008 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümüne girmeye hak kazanmıştır. Lisans eğitimi boyunca İstanbul Zorlu Center projesinde, Boran Ekinci ve Teğet Mimarlık ofislerinde stajlarını tamamlayarak, 2013 yılında bölümünü 4. olarak tamamlamıştır. 4 senelik lisans eğitimi boyunca çeşitli iöğrenci yarışmalarına katılmış ve MİMED 3. Kategori Jüri Özel Ödülü , Prosteel Çelik Yapı Yarışması Mansiyon Ödülü, Archiprix 2013  1.lik ödülü  gibi dereceleri bulunmaktadır. Şu anda özel bir inşaat firmasında görev yapan Murat Aydınoğlu, Yüksek Lisans Eğitimine ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde Mimari Tasarım alanında devam etmektedir.