ARA
 
2023202220212020
PROJELER
2019
ARCHIPRIX-TR 2019 JÜRİ RAPORUÖDÜL KAZANANLARPROJELERJURİ
2018
JURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLARARCHIPRIX-TR 2018 JÜRİ TUTANAĞI
2017
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2017 TUTANAĞIJURİÖDÜLLERPROJELERÖDÜL KAZANANLAR
2016
FOTOĞRAFLARARCHIPRIX-TR 2016 TUTANAĞIPROJELERÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2015
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARÖDÜL TÖRENİ VİDEOLARIARCHIPRIX-TR 2015 TUTANAĞIJÜRİ RÖPORTAJLARI
2014
FOTOĞRAFLARPROJELERARCHIPRIX-TR 2014 TUTANAĞIÖDÜL KAZANANLARÖDÜLLERJURİ
2013
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2012
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2011
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLARJURİ RÖPORTAJLARI
2010
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2009
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELERFOTOĞRAFLAR
2008
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2007
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2006
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2005
ÖDÜLLERJURİÖDÜL KAZANANLARPROJELER
2004
JURİÖDÜLLERÖDÜL KAZANANLARPROJELER

2011 - 2012 Akademik Yılı Jurisi

Selim Cengiç ( Asıl Juri )

1971 yılında İstanbul'da doğdu. 1989 yılında Nişantaşı Anadolu Lisesi'ni, 1994'de İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 

1994 yılından beri çalışmalarını, kurucu ortağı olduğu Kreatif Mimarlık’ta sürdürmektedir. 

Kreatif Mimarlık; her projenin kendi içinde şehir planlama, mimarlık, iç mimarlık ve ilgili mühendislik bilimlerini kapsayan bir bütün olduğuna inanır. Bu inanç ile ulusal ve uluslararası bir çok proje tamamlamıştır. Mimarlar ve tasarımcılar olarak sorumluluğumuzun; insanları ve çevreyi olumlu yönde etkileyen, yüksek verimlilikte, sağlıklı ve işlevsel binalar tasarlamak olduğu inancı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 


Gürhan Bakırküre ( Asıl Juri )

1965 yılında İstanbul'da doğdu. 1985 yılında İstanbul İtalyan Lisesi'ni bitirdi ve 1989 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Aynı üniversitede 1990 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl, Kurtul Erkmen ile birlikte KG Mimarlık Limited Şirketi'ni kurdu. 1992 yılında Çağdaş Kültür ve Mimari Bağlamında Müze Mimarisi ve Müzecilik Kavramının İrdelenmesi konulu yüksek lisans tezini tamamladı. 1987 yılında MSÜ öğrenci kafeteryası yenileme projesi (Y. Bakırküre, F. Muslubaş ve N. Saatçioğlu), 1988 yılında Ortaköy Esma Sultan Yalısı ve çevresi Düzenleme Projesi, TAÇ Vakfı Teşvik ödülü, 1989 yılında "Oasis" RIBA Enternasyonel öğrenci Yarışması, 1990 Celal Bayar Anıt Mezar Yarışması (Prof. M. Ünal ve F. Akşit ile birlikte), 1990 yılında üçüncülük ödülü aldığı, Beşiktaş Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması (Prof. M. Ünal ve F. Akşit ile birlikte), 2001 yılında Torino Porta Susa Mimari Tasarım Yarışması öğrenciliği sırasında ve mezun olduktan sonra katıldığı yarışmalardan.


Michel Rojkind ( Asıl Juri )

Mexico City’den dünyaya açılan mimar Michel Rojkind, aynı zamanda eski bir rock davulcusu ve iflah olmaz bir kaşif. Modern toplumu hedefleyerek fonksiyonun ötesine geçen deneyimler tasarlarken aynı zamanda her projenin derinlemesine tüm katmanlarıyla ele alan Rojkind, 2002 yılından bu yana Rojkind Arquitectos bünyesinde çalışıyor. 2005 yılında Architectural Record on tasarım öncüsünden biri olarak değerlendirdiği Rojkind endüstri ürünleri tasarımından yapı ölçeğine kadar birçok örnek vermiştir.  

Son günlerde Rojkind Kuveyt, Çin, Singapur, Dubai ve İspanya’da çok sayıda büyük ölçekli yarışmalara davet edilmiştir. FWD Dergisinde teknoloji bölümünün editörlüğünü yapan Rojkind. Ordos, Marcus ve Chernikov başta olmak üzere önemli ödüller kazanmıştır. Çarpıcı biçimler ve ödünsüz renk kullanımı ile Rojkind kesinlikle mimarlık dünyasının izlemeye değer yükselen yıldızlarından.


Cem Sorguç ( Asıl Juri )

1968 yılında Mardin’de doğdu. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde başladığı mimarlık eğitimini 1993 yılında tamamladı. 1987-1992 yılları arası yarı zamanlı, 1992-2000 yılları arası ise tam zamanlı olarak proje ve şantiye mimarlığı yaptı. 2000 yılından beri kurucusu olduğu CM Mimarlık ltd. bünyesinde mimarlık yapıyor. Mimarlar Odası ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) üyesidir. 


Can Çinici ( Asıl Juri )

1962 de doğdu.  ODTÜ (MA 1989) ve Londra Architectural Association (AA Grad Dipl 1991) da eğitim gördü. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok ödül kazandı. 1994’de Isparta Forum ve Rekreasyon Merkezi Önerisi ile proje dalında 4. Ulusal Mimarlık Ödülünü, 1995’de TBMM Cami ile Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü (B. Çinici ile beraber),  1999’da Tepe Mimarlık Vakfı Ödülü’nü aldı. 1995 den beri atölye yürütücüsü ve jüri üyesi olarak ODTÜ, YTÜ ve Bilgi Üniversitesi’nde görev aldı. Birçok sergi, TV ve radyo programına katıldı. Halen Çinici Mimarlık Ltd bünyesinde çalışmaktadır.


Berkay Somalı ( Sürdürülebilirlik Danışmanı )

Altensis Kurucu Ortağı, Yeşil Bina Danışmanı, LEED AP, BREEAM Denetçisi Berkay Somalı Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, University of Texas at Austin’de proje yönetimi masterı yapmıştır. Daha sonra Amerika’nın en büyük inşaat ve proje yönetim firmalarından biri olan Turner Construction’da çevre dostu yapıların inşaat yönetimi projelerinde çeşitli görevlerde çalışmıştır. İnşaat yönetimi yaptığı yeşil bina projelerinde gerek tasarımda gerekse de sahada önemli görevler almıştır. Turner’daki son yıllarında özellikle yeşil bina projelerindeki elektromekanik sistemlerin teknik değerlendirilmesi ve satın alınmasıyla ilgilenmiştir. Turner’dan ayrıldıktan sonra bir süre fotovoltaik sistem tasarımı ve uygulaması yapan Meridian Energy Systems firmasında operasyonlardan sorumlu genel müdür yardımcılığı yapmıştır. 2008’de Türkiye’ye dönüş yapan Somalı bu yıl içinde Altensis firmasını kurmuş ve halen Türkiye’nin en prestijli kuruluşlarına yeşil bina, kurumsal sürdürülebilirlik stratejileri ve enerji verimliliği konularında danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. 


Gaye Bezircioğlu ( Yedek Jüri )

1988 yılında Eskişehir’de doğdu. 2011 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü bitirdi. 2011’den itibaren Newcastle University’de MAAPS-D (Master of Arts in Architecture and Planning Studies-Design) üzerine master yapmaktadır.TAV/Tunus, Enfida Havaalanı’nın inşaatında ve TAV/Türkiye, İstanbul Atatürk Havaalanı’nın  ofisinde stajlarımı tamalayan Bezircioğlu, lisans süresince Michael ve Defne Hense, Gudjon Thor Erlendsson ve Karl Chu ‘nın yönettiği workshop çalışmalarına katılma fırsatı buldu. Katıldığı bitirme projesi ile “Archiprix 2011” yarışmasında birincilik ödülünü almıştır.